Závislosť na Partnerovi – Príznaky a Ako Ju Prekonať

Závislosť na Partnerovi

Závislosť na partnerovi je jedným z najdeštruktívnejších emocionálnych stavov. Postihnutá osoba vyvíja problém závislosti na svojom manželovi, partnerovi, priateľovi alebo rodinnom príslušníkovi. Keď ste emocionálne závislí, stratíte všetku sebaúctu, ten poklad, ktorý každý nesie vo vnútri a ktorý robí ľudí jedinečnými.

Od chvíle, keď ste v lone matky, až kým prvýkrát preskúmavate neznáme svety, môžete byť závislí. Potrebujete, aby iní robili veci za vás, alebo aspoň, aby vám dali nejaké usmernenie, ako to urobiť. Potrebujete ich aj preto, lebo ste sociálna a predovšetkým emocionálna bytosť.

Príznaky závislosti na partnerovi

Keď milujete vášnivo druhú osobu, bez hraníc, to znamená, že sa môžete realizovať len v páre so silným pocitom utrpenia kvôli silnej emocionálnej závislosti. Extrémny pocit, ktorý bude základom rovnováhy vášho vzťahu, ak je vzťah vnímaný rovnako oboma, ale bude peklom, ak sa len vy nakláňate k tomuto pocitu, ktorý prekračuje mieru. Takže pri najmenšej ľahostajnosti vášho partnera, najmenšom výčitke ho môžete vnímať ako silný pocit viny alebo opustenia.

V dôsledku toho vaša závislosť ukáže, že ste osoba s nízkym sebavedomím. Budete presvedčení, že osoba, ktorú máte, vás nemá rada a podvedome budete hľadať dôvody a dôjdete k záveru, že ste príčinou tejto lásky.

Myslienkou, že jednoducho si nezaslúžite zažiť vzťah, ktorý by bol hodný tohto mena, sa postupne uzavriete, stratíte všetku úctu a prestanete sa starať o vlastný osobný rozvoj. Emocionálna závislosť je teda utrpením voči druhému, ale aj voči sebe samému.

Obava zo straty milovanej osoby často vedie k tomu, že osoba trpiaca emocionálnou závislosťou prejavuje nadmernú žiarlivosť. Vždy so strachom z opustenia, budete chcieť kontrolovať každý pohyb druhého, aby ste sa uistili, že nebudete skutočne zradení. To vedie k všeobecným správaniam, prehnaným reakciám, neodôvodneným škandálom, ktoré samozrejme môžu vyvolať to, čoho sa bojíte: rozchod, opustenie.

Keďže ste neustále so strachom zo zamietnutia a opustenia, nebudete mať duševný pokoj so sebou samým. Začnete cítiť stálu úzkosť, stres, o ktorom si ani nebudete nutne vedomí a ktorého sa nebudete môcť zbaviť. Budete reagovať prehnaným spôsobom na banálne udalosti, čo vedie k neustálemu nepohodliu, ktoré sa môže prejaviť aj na fyzickej rovine: tras, vyčerpanie, koncentračné ťažkosti.

Ako prekonať závislosť na partnerovi

Mať sa rád: Sebaúcta

Nízke sebavedomie je hlavným faktorom, ktorý často leží v základe emocionálnej závislosti. Zvyčajne súvisí s ľuďmi, ktorí nikdy nemali dostatočné sebavedomie alebo ho stratili počas svojho života.

Kľúčom, ako prekonať emocionálnu závislosť, je teda získať späť sebavedomie, ktoré nie je nič iné, ako mať sa rád. Najprv je potrebné, aby ste si uvedomili, že máte veľkú hodnotu a že sociálne prijatie je dôležité, ale nie zásadné. Každý môže mať svoje vlastné kritériá úsudku a osobné chute, a tieto nemusia vždy vyhovovať všetkým.

Vynikajúcim cvičením, ako prekonať závislosť, je spomenúť si na chvíle, keď ste sa cítili naozaj dobre sami so sebou. Spomeňte si na každý prežitý detail a predovšetkým na pozitívne pocity, ktoré ste zažili. Týmto spôsobom aktivujete emócie a pocity, o ktorých ste možno mysleli, že sú stratené, ale ktoré sú stále skryté niekde vo vás.

Naučte sa rozlišovať medzi potrebou a túžbou

Nakoniec, ďalším dôležitým detailom na prekonanie závislosti je naučiť sa rozlišovať medzi „potrebou“ a „túžbou“. Zvyčajne sa v mysli osoby trpiacej emocionálnou závislosťou tieto pojmy prelínajú, akoby boli jedno. Napríklad, keď máte hlad, nemusíte ho nutne uspokojiť dezertom alebo hamburgerom, ale môžete to urobiť aj zdravším a prírodnejším jedlom, ako je šalát. V skutočnosti chcete hamburger alebo dezert, ale „nepotrebujete“ ho.

Podobne je to v láske, tento jav by nemal byť založený na patologickej potrebe, ale na vedomom záväzku.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *